همانطور که می دانید امروزه بیشتر افراد به دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند و تمایل دارند کسب درآمد از اینترنت را تجربه کنند. ولی اغلب این افراد کسب درآمد اینترنتی را با کار اینترنتی یا شغل اینترنتی یکسان در نظر می گیرند و وقتی صحبت از کسب و آنلاین می شود به تفسیر این دوستان منظور همان کار اینترنتی یا شغل اینترنتی است در این مقاله می خواهم تفاوت های کار اینترنتی را با کسب و کار اینترنتی بیان کنم اگر جزء علاقه مندان به کسب و کار اینترنتی هستید و می خواهید با راه اندازی کسب و کار اینترنتی شغل اینترنتی یا کار اینترنتی داشته باشید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

تفاوت کار اینترنتی یا شغل اینترنتی با کسب و کار اینترنتی چیست؟
همانطور که در بالا اشاره کردم بسیاری از افراد علاقه مند به کسب و کار اینترنتی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، کسب و کار اینترنتی را با کار اینترنتی یا شغل اینترنتی اشتباه می گیرند. در حالی که این دو مفهوم تفاوت های زیادی با هم دارند. شغل اینترنتی مانند کارمندی است مثل همه ی شغل هایی که در دنیا وجود دارد و دوستانی که به کار اینترنتی یا شغل اینترنتی علاقه دارند اصلا نیازی به راه اندازی کسب کار اینترنتی ندارند . امروزه کسب و کار های اینترنتی زیادی راه اندازی شده اند و همه ی این کسب و کارها به افرادی نیاز دارند که بخشی از کارشان را برایشان انجام دهند یا کسب و کارهای وجود دارند که واسطه بین پیمان کار و کارفرما هستند.

مثلا بعضی از افراد در اینترنت کارهایی مانند طراحی سایت، طراحی گرافیکی، بازاریابی و تبلیغات، سئو، تایپ، ترجمه، نگارش مقاله، عکاسی , مدیرت سایت , مدیریت شبکه های اجتماعی , و… را به صورت پروژه ای برای دیگران انجام می دهند. در دنیای اینترنت به این افراد فریلنسر (آزادکار) می گویند. که در حقیقت برای دگیران بصورت آزاد کار می کنند مفهوم شغل اینترنتی به مفهوم آزاد کاری بسیار نزدیک است چرا که به نوعی هر دو یک هدف دارند کار اینترنتی یا همان شغل اینترنتی و که کارکردن برای شرکت ها یا  سایر اشخاص است . امروز برای آزاد کارهای سایت های وجود دارد که می توانند از طریق آنها شغل اینترنتی داشته باشند مثل پونیشا , انجام می دم . 

شغل اینترنتی , کار اینترنتی
دوستانی که علاقه دارند شغل اینترنتی داشته باشند نباید دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشند چون کسب و کار اینترنتی یک دامنه ی بسیار گسترده ای را شامل می شود و در حقیقت این مدیران کسب و کار اینترنتی هستند که به علاقه مندان شغل اینترنتی نیاز دارند تا بخشی از کارهایشان را برایشان انجام دهند هدف  مدیران کسب و کار اینترنتی  از اینکه دوست دارند با  آزادکارها همکاری کنند این است که اولا از تخصص یا مهارت های آنان در جهت پیش برد اهداف  کسب و کارشان استفاده کنند و دوما وقت آزاد بیشتر یبا این کار به دست آورند تا با آسودگی بیشتری بر روی کسب و کار اینترنتی خود تمرکز کنند.

مزایای کسب و کار اینترنتی واقعی نسبت به کار اینترنتی یا شغل اینترنتی
همانطور که در بالا اشاره کردم کسب و کار آنلاین مزایای زیادی برای اشخاص علاقه مند نسب به شغل اینترنتی دارد دوستانی که فقط دوست دارند شغل اینترنتی داشته باشند که با یک مثال نسبتا ساده  مزایا ی داشتن کسب و کار اینترنتی را نسبت به داشتن کار اینترنتی یا شغل اینترنتی بیان می کنم فرض کنید شما یک متخصص واقعی برای نوشتن برنامه های موبایل هستید و بر فرض مثال برای سیستم های اندرویدی می توانید برنامه بنویسید.

اگر صرفا بخواهید بصورت آزادکاری کسب درآمد اینترنتی داشته باشید ناچار هستید همیشه گوش بزنگ باشد و در سایت های برون سپاری پروژه فعال باشید که اگر پروژه ای درخواست شد شما هم بتوانید پیشنهادات خودتان را به کار فرما بدهید تا شاید منجر به همکاری و گرفتن پروژه شود اگر فرض را بر این بگیریم که شما مثلا به ازای هر پروژه 3میلیون تومان دستمزد می گیرد برای اتما م پروژه به احتمال زیاد حداقل به 1 ماه زمان نیاز دارید تا پروژه را به لحاظ فنی تحلیل کنید و آن را کدنویسی کنید تست کنید و نهایتا به مشتری یا کارفرما تحویل دهید مشکلی که در این مدل کسب درآمد از اینترنت وجود دارد این است که شما باید بدون تعطیلی کار کنید تا بتوانید حداقل درآمد ماهیانه را داشته باشید.

در آزاد کار گرفتن پروژ های زیاد در طول ماه کار بسیار سختی است و در ایده آل ترین حالت اگر هم بتوانید  پروژه های بیشتری بگیرید توان کارکردن بر روی پروژه ها را ندارید چون شما فقط یک نفر هستید . همچنیین مطرح شدن در دنیای آزادکاری کار سختی است . برای مثال این مورد را برای همین برنامه نویسی اندروید ذکر می کنم اگر بخواهیم ریز بینانه به داستان نگاه کنیم شخصی که سفارش تولید نرم افزار می هد (کارفرما) به احتمال زیاد به دنبال بهترین شخص یا شرکت است و از آنجایی که شرکت های فعال در این زمینه خدمات پشتیبانی نیز ارائه می دهند و دارای نمونه کارهای زیاد , مشتریان راضی , و اعتبار زیاد هستند کار برای آزاد کاری خیلی سخت می شود و آزاد کارهای مجبور هستند برای گرفتن پروژه قیمت ها را پایین نگه دارند تا بلکه بتوانند از این طریق درآمدی داشته باشند.

حالا اگر از زاویه ی دیگری به داستان نگاه کنیم اگر همین شخص متخصص برنامه نویس اندروید یک شرکت خیلی کوچک راه اندازی کند و یک تیم برنامه نویسی اندروید تشکیل دهد می تواند در قالب یک شرکت برنامه نویسی اندروید فعالیت کند و با برند سازی حرفه ای مشتریان زیادی را جذب کند اگر ارزش افزوده خدمات خود را افزایش دهد دیگر لازم نیست قیمت ها را کاهش دهد برای مثال پشتیبانی رایگان را به مشتریان پیشنهاد دهد . مشتریان به شرکت های فعال بیشتر اعتماد دارند تا اشخاص فریلنسری شرکت امنیت و اعتبار را در مراحل مختلف کار تضمین می کند شما با خیال راحت می توانید در ماه پروژ ه های مختلف را انجام دهید چون علاوه بر خودتان چندین نفر در قالب تیم با شما همکاری می کنند و به مرور زمان می توانید شرکت را توسعه دهید.

وقتی در قالب یک شرکت حقوقی فعالیت می کنید سازمان های بزرگ هم شاید با شما همکاری کنند که این بستگی به اعتبار شرکت و رزومه شرکت دارد خوبی دیگری که این مدل کسب و کار دارد این است که شما کارها را با همکاری دیگران انجام می دهید  و خودتان همانطور که در بالا نیز اشاره کردم از تخصص دیگران استفاده می کنید تا وقت آزاد بیشتری داشته باشید و با خیال راحت کسب و کارتان را مدیریت کنید. اگر بخواهم بصورت خلاصه مزای راه اندازی کسب و کار اینترنتی واقعی را نسب به کار اینترنتی یا شغل اینترنت بیان کنم موارد زیر را در نظر می گیرم:

اعتبار تجاری بالاتر
درآمد زیاد نسبت به کار فریلنسری یا کار اینترنتی
محیا شدن شرایط برای توسعه و گسترش کسب و کار اینترنتی
انجام تمام فعالیت ها به صورت تیمی و گروهی و یا در قالب پروژه های برون سپاری
شغل اینترنتی برای من مناسب است یا کسب و کار اینترنتی؟
اینکه می خواهید شغل اینترنتی داشته باشید یا کسب و کار اینترنتی تماما به سلیقه ی شما و به دیگاه شما بستگی دارد توصیه بنده همیشه برای این دسته از دوستان این است که شرایط فعلی خود را بررسی کنند شغل اینترنتی برای آن دسته از دوستانی خوب است که دوست ندارند کسب و کار اینترنتی را جدی بگیرند و می خواهند صرفا یک درآمد اینترنتی داشته باشند و در حد کسب و کار نمی خواهند به این قضیه نگاه کنند و تمایل دارندکار اینترنتی را جایگزین شغل پاره وقت کنند. اما اگر می خواهید کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید باید به مواردی که در ادامه مقاله می خواهم بیان کنم توجه کنید.

مواردی که برای علاقه مندان به کسب و کار اینترنتی بیان می کنم می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد دوستان زیادی هستند که  وقتی می خواهند وارد دنیای کسب و کار آنلاین شوند این سوال و سوالات مشابه برایشان پیش می آید که آیا شغل اینترنتی برای من مناسب است؟ چگونه کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنم ؟ چگونه محصول تولید کنم ؟ چگونه مشتری پیدا کنم ؟ چه محصولی تولید کنم ؟ چگونه ایده را اجرا کنم؟ و سوالات بسیار زیادی که وجود دارد یک واقعیت وجود دارد آن هم اینکه دقیقا اگر می خواهی کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنی چه چیزی بلدی؟ چه چیزی را تا چه اندازه می توانی یاد بگیری؟ چقدر می توانی زمان صرف کنی؟ چقدر هزینه می کنی ؟ هزینه از جنس زمان است یا پول نقد ؟

اگر بخواهیم کسب و کار آنلاین راه اندازی کنیم که واقعا پرسود باشد بهتر است از خودمان سوالات بالا و سوالات مشابه زیادی بپرسیم کسی که می خواهد وارد بورس شود باید مقدمات کار را بداند یا کسی که می خواهد رانندگی کند باید گواهینامه ی رانندگی داشته باشد کسب و کارآنلاین نیز مشابه هر کار دیگری به تخصص و مهارت نیاز دارد اگر بدانید چه تخصصی دارید و چه خدمات یا محصولاتی را برای کدام دسته از افراد می خواهید عرضه کنید در حقیقت یک راهکار خوب برای رفع مشکلات و نیازهای بازارهدف با تخصص خودتان ارائه دهید. به این نکات هم خوب توجه کنید.

از تجربیات یک متخصص استفاده کنید
چرا باید از تجربه دیگران استفاده کنیم؟ برای اینکه چرخ را دوباره اختراع نکنیم فقط باید یاد بگیریم چگونه از چرخ استفاده کنیم اگر به دنبال کسب و کار اینترنتی هستید که برای شما مناسب باشد  باید تجربه کسب کنید یا از تجربه دیگران استفاده کنید کسب و کار اینترنتی مهارت های زیادی را نیاز دارد مثل بازاریابی اینترنتی , سئو و بهینه سازی سایت , تولید محتوا , مدیریت سایت , ساخت سایت , ایمیل مارکتینگ … اگر مهارت های ذکر شده را داشته باشید واقعا کسب و کار آنلاین مناسب شما است اما اگر ندارید زیاد نگران نباشید می توانید از تجربه ی دیگران استفاده کنید.

شما می توانید ایده ی خود را به تنهایی پیاده کنید یعنی از ابتدا و تحلیل کسب  و کار تا طراحی خود سایت و تبلیغات و بازاریابی اینترنتی که همه این موارد نیازمند کسب تجربه هستند. اما یک نکته ی خیلی مهم وجود دارد شما در چه مدت زمانی می خواهید از کسب و کار خود نتیجه بگیرید و آن را به درآمد برسانید؟؟ آیا می خواهید ماه ها  و سال ها صرف یادگیری مهارت های مورد نیاز کنید آیا تا آن زمان ایده ی شما عملی نمی شود ؟ وقتی می توانید از چرخ استفاده کنید ومی ندارد چرخ را از ابتدا بسازید آن را ساخته اند که شما استفاده کنید.

شروع یک کسب و کار آنلاین دارای پیچیدگی هایی است که شاید تنها یک متخصص بتواند آینده کسب و کار شما را برایتان ترسیم کند. فرض کنید ایده ی جدیدی را عملی کرده اید و سال ها روی آن کارکرده اید اما درآمدی از ایده ی خود ندارید یا به دلایل قانونی و محدودیت های قوانین تجارت الکترونیک با مشکلاتی روبه رو شده اید آیا بهتر نبود از همان اول از یک مشاور خوب کمک بگیرید تا در عرض چند ساعت تمام مشکلات کسب و کار شما را تحلیل کند و یک مدل درآمدی درست با راهکارهای قانونی برایتان پیشنهاد دهد اینها نکاتی هستند که باعث شکست خوردن ایده های زیادی شده اند .

یک مشکل را حل کنید
برای اینکه با استفاده از راه اندازی کسب و کار مجازی یک شغل اینترنتی حرفه ای داشته باشد که بتوانید آن را به یک کسب و کار واقعی تبدیل کنید باید برای یکسری از مشکلات مخاطبانتان یک راه حل خوب داشته باشید و ان را در قالب محصول یا خدمات ارائه کنید. توصیه می کنم قبل از راه اندازی هر نوع کسب و کار اینترنتی از یک مشاور مشاوره بگیرید تا بدانید آیا اصلا ایده یا محصول و خدمات شما برای کسب و کارآنلاین مناسب است یاخیر؟ بعضی از اصول و قوانین با فرهنگ و عادت های جامعه تغییر می کنند آیا ایده ی شما توان تغییر در شرایط خاص را دارد.

نتیجه گیری
تخصص هر شخص در شغل اینترنتی یا کسب و کار اینترنتی حرف اول را می زند  شغل اینترنتی یا کار اینترنتی برای دوستانی خوب است که فقط علاقه دارند درآمد اینترنتی داشه باشند و نمی خواهند خود را درگیر کارهای مربوط به کسب و کار اینترنتی کنند شغل اینترنتی شما را به درامد می رساند اما از شما کارآفرین نمی سازد کسب و کار اینترنتی شما را به کارآفرینی نزدیک می کند و علاقه مندان به شغل اینترنتی را به سمت شما جذب می کند شما می توانید به بهره گیری از دوستانی که علاقه مند به کار اینترنتی هستند کسب و کار اینترنتی خود را توسعه دهید اگر مهارت های لازم برای راه اندازی کسب و کار آنلاین را دارید بهترین گزینه برای شما راه اندازی کسب و کار است نه اشتغال اینترنتی اگر هم مهارت های لازم را ندارید با بهره گیری از تجارب دیگران می توانید آنها را به دست آورید.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها